2021. gada 6. maijs
A- A A+
lv Latviešu
Viegli lasīt

Iepazīstamies ar skaisto sveču lējēja amatu

Domājot par sveču lējēja amatu, pirmā nāk prātā Margaritas Stārastes pasaka par Rūķi – Sveču lējēju, kuru visi ļoti cienīja, jo viņš bija tas, kas ziemas tumšajās naktīs gādāja par gaismu. Ne vien to, kas būtiska, lai mēs viens otru saskatītu, bet arī – sirds gaismu, kas tik svarīga, lai ikviens šajā pasaulē justos mīlēts, vajadzīgs un gaidīts… Jau tepat aiz durvīm klauvē februāris – sveču mēnesis. Piemērotākais laiks, lai aicinātu ciemos cilvēkus, kuriem sveču liešana nozīmē daudz vairāk par biznesu, amatu un vaļasprieku.
Latvijas zīmola “Sveču darbnīca” īpašnieki Inese un Artis Treimaņi šodien Smiltenes vidusskolas pirmo četru klašu skolēnus, kuri mācās Rīgas ielā 16 c, iepazīstināja ar sveču lējēja profesiju. Bērni darbojoties uzzināja par šā amata meistariem ikdienā nepieciešamajām rakstura īpašībām un profesionālajām prasmēm. Sveču lējēji dalījās savā pieredzē par to, kas jāņem vērā, lai izlietu skaistu un kvalitatīvu sveci.
Artis Treimanis ir šā amata meistars jau otrajā paaudzē. Diplomēts vides zinātnes speciālists.
Sveču liešana un sveču liešanas komplektu izgatavošana ir ģimenes ziemas bizness. Vasaras mēnešos daļa Arta domu un sirds pieder Tauriņu mājām Siguldā un Tērvetē.
Treimaņu ģimenē allaž godā turētas senču tradīcijas. Tiekoties ar skolēniem, sveču lējēji bērnus vispirms iepazīstināja ar latviešu tautas ticējumiem par sveču liešanu. Daži atraisīja sirsnīgus smieklus, jo lejot sveces, jāvalda labestībai un jautrībai. Sveču lējēji nedrīkst dusmoties, jo tad sveces degot dūmo un sprakšķ…

Radošā iepazīšanās ar sveču lējēja profesiju notika ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001/ “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Baiba Vahere

Slider